Michal Kováč sa pravdepodobne bude musieť ospravedlniť Ivanovi Lexovi

02.11.2012 Bratislava

Bratislava 2. novembra (TASR) - Bývalý prezident SR Michal Kováč podľa súdu nesmie Ivana Lexu viniť z únosu svojho syna, ani keby to bola pravda. Uvádza to dnešné vydanie denníka Sme na titulnej strane.

„Ospravedlňujem sa vám týmto listom za výroky, ktorými som urážal a kriminalizoval vašu osobu,“ musí podľa právoplatného rozsudku napísať Michal Kováč niekdajšiemu šéfovi Slovenskej informačnej služby Lexovi a zaplatiť mu 3319 eur. V júni tohto roka tak rozhodol Krajský súd v Bratislave. Ústavný súd v utorok navyše odmietol Kováčovu sťažnosť proti verdiktu ako „neprípustnú“, uvádza denník Sme.

„Počujem to od vás prvýkrát. S pojmom neprípustnej sťažnosti sa v prípade Ústavného súdu stretávam prvýkrát,“ reagoval 82-ročný Kováč, ktorý s podlomeným zdravím žije vo svojej vile v Bratislave.

Kováč ešte ako prezident povedal, že za únosom jeho syna bola SIS a nemohla to urobiť bez vedomia svojho riaditeľa Lexu. Prípad nikdy pre amnestie Vladimíra Mečiara nevyšetrili. Ako cituje denník Sme z rozsudku Krajského súdu, „aj v prípade, že by tvrdenia odporcu (Kováča st.) boli preukázané ako pravdivé, odporca v čase vyhlásenia výrokov nebol oprávnený podsúvať verejnosti skutkové tvrdenia, ktoré navrhovateľa (Lexu) s trestnou a nepreukázanou činnosťou spájali“.

KDH pobúrilo rozhodnutie Ústavného súdu SR v spore Kováča a Lexu


Kresťanskodemokratické hnutie je pobúrené rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktoré potvrdilo verdikt Krajského súdu v Bratislave vo veci bývalého prezidenta Michala Kováča v spore s exriaditeľom SIS Ivanom Lexom. "Spravodlivosť na Slovensku dostala facku, ktorá nemá obdoby od čias mečiarizmu," povedal predseda hnutia Ján Figeľ.

Obe súdne stanoviská považuje KDH za popretie práva na slobodu prejavu, práva na spravodlivé súdne konanie. Majú byť tiež podľa kresťanských demokratov dôkazom klamstva o faktoch éry demokracie na Slovensku, kedy vládna moc bola hrubým spôsobom zneužívaná. "Ako inak nazvať rozhodnutia sudcov, ktoré z obete robia vinníka a navyše, obeť ešte musí aj vinníkovi zaplatiť," doplnil Figeľ.

Skutočnosť, že rozhodnutie Ústavného súdu prišlo krátko pred výročím novembrových udalostí vyvoláva u šéfa kresťanských demokratov otázky o ďalšom demokratickom smerovaní Slovenska. "Komu vyhovuje, že rozhodnutia súdov oslabujú právne istoty? Prečo prezident nevymenuje ani po poldruha roku platne zvoleného generálneho prokurátora ? Nie je vláda jednej strany pre niektoré politické špičky príležitosťou na navrátenie praktík spred viac ako dvadsiatich rokov?" pýtal sa.

TASR informoval hovorca KDH Matej Kováč.
 

Vyberte región